Elokuvakerho Elina

Katsotut elokuvat

Kevät 2016
Karola Hattop: Lumikuningatar, Saksa/Suomi 2014 
Wolfgang Reitherman: Aristokatit, Yhdysvallat 1970 
Klaus Härö: Näkymätön Elina, Ruotsi/Suomi 2002
Pete Docter - Ronnie Del Carmen: Inside Out - Mielen sopukoissa, Yhdysvallat 2015
Saara Cantell: Onnelin ja Annelin talvi

Syksy 2015
Hayao Miyazaki: Henkien kätkemä, Japani 2001
Clyde Geronimi: Prinsessa Ruusunen, Yhdysvallat 1959
Armands Zvirbulis: Pikkkupankkiryöstäjät, Latvia 2009
Nicolas Vanier: Belle ja Sebastian, Ranska 2013
Marjut Komulainen: Me Rosvolat, Suomi 2015

Kevät 2015
Taavi Vartia: Lomasankarit, Suomi 2014
Ask Hasselbach: Antboy - muurahaispoika, Tanska 2014
Alfred Goulding: Lorvista loordiksi, USA 1940
Robert Zemeckis: Kuka viritti ansan, Roger Rabbit?, USA 1988
Paul King: Paddington, Iso-Britannia 2014

Syksy 2014
Phil Lord, Christopher Miller: LEGO-elokuva, Australia, USA, Tanska 2014
Saara Cantell: Onneli ja Anneli, Suomi 2014
Tim Burton: Pee Ween Suuri Seikkailu, USA 1985
Nino Jacusso: Shana - Suden musiikki, Sveitsi, Kanada 2014
Helene Giraud, Thomas Szabo: Minisankarit - ruohonjuuritasolla, Ranska, Belgia 2013

Kevät 2014
Chris Buck: Frozen, USA 2013
Martin Högdahl: Jäälohikäärme, Ruotsi 2012
Luc Jacquet: Sademetsän tarina, Ranska 2013
Charles Chaplin: Chaplinin poika, USA 1921
Wolfgang Petersen: Päättymätön tarina, Saksa, USA 1984

Syksy 2013
Taavi Vartia: Rölli ja kultainen avain, Suomi 2013
Charles Chaplin: Pankissa, Chaplin kulkurina; James Parrot: Täydellinen päivä, Lapset USA 1915-1930
Markus Imhoof: Ei pelkkää hunajaa
Dave Schram: Kaduttaako?, Hollanti 2013
Peter Ramsay: Viisi Legendaa, USA 2012

Kevät 2013
Olivier Horlait: Nicostratos - pelikaani, Kreikka 2010
Ville Suhonen, Kim Saarniluoto: Metsän tarina, Suomi 2012
Tim Burton:  Frankenweenie, USA 2012
Taneli Mustonen: Ella ja kaverit, Suomi 2012)
Mark Andrew, Brenda Chapman: Brave - Urhea, USA 2012

Syksy 2012
Michael Curtiz: Robin Hoodin seikkailut, USA 1938
Victor Fleming: Ihmemaa Oz, USA 1939
Ben Sharpsteen: Dumbo, USA 1941
Christian Ditter: Vikke Viikinki vauhdissa, Saksa 2011
Norman Greno - Byron Howard: Kaksin karkuteillä, USA 2010

Kevät 2012
Matti Grönberg & Pekka Karjalainen: Herra Heinämäki ja leijonatuuliviiri, Suomi 2011
Pedro González-Rubio: Merelle, Meksiko 2009
Charles Chaplin: Susi lammasten vaatteissa + Siirtolainen, USA 1917-1923
Carroll Ballard: Tyttö ja villihanhet, USA 1996
Hiromasa Yonebayashi: Kätkijät, Japani 2010

Syksy 2011
Susanna White: Nanny McPhee ja suuri pamaus, Iso-Britannia/Ranska/Yhdysvallat 2010
Jacques Perrin & Jacques Cluzaud: Oceans, Ranska/Sveitsi/Espanja 2009
Kevin Lima: Lumottu, USA 2007
Ulrika Bengts: Iris, Suomi 2011
Kari Häkkinen: Eetu ja konna, Suomi 2011

Kevät 2011
Renè Bo Hansen: Kotkanpyytäjän poika, Saksa/Ruotsi/Tanska 2009
Mark Linfield/Alistair Fothergill: Planeettamme maa - elokuva, Saksa/UK/USA 2007
Lasse Hallström: Hachiko - Tarina uskollisuudesta, USA/UK 2009
Lyhytkomediaohjelma, USA 1918-1931: Seikkailija, Autokorjaamo, Mikki lentäjänä, Uncle Tom's Cabin,  Felix-Kissa: Lounasretki, Felix saapuu taloon
Maria Lindberg: Muumi ja punainen pyrstötähti, Suomi 2010

Syksy 2010
Spike Jonze: Hassut hurjat hirviöt, USA 2009
Kari Väänänen: Havukka-ahon ajattelija, Suomi 2010
Phil Lord, Christopher Miller: Poutapilviä ja lihapullakuuroja, USA 2009
Christian Ditter: Krokotiilijengi iskee jälleen, Saksa 2010
Pete Docter: Up - kohti korkeuksia, USA 2009

Kevät 2010
Hayao Miyazaki: Ponyo rantakalliolla, Japani 2008
Arto Koskinen: Kahlekuningas, Suomi 2002
Michel Gondry: Be Kind Rewind, USA 2008
Lyhytkomediaohjelma, USA 1916-1935: Chaplin aamuyöllä, Viikko rakennusmiehenä, Piano, Keystone-hotelli, Maestro
Liisa Helminen: Jätkät + Pikku naisia, Suomi 1989 ja 1991

Syksy 2009
Hayao Miyazaki: Laputa – linna taivaalla, Japani 1986
Niki Caro: Valasratsastaja, Uusi-Seelanti 2002
Jacques Tati: Riemuloma Rivieralla, Ranska 1953
Harley Cokeliss: Mayn suojelusenkeli, Englanti 2002
Michael Hegner, Kari Juusonen: Niko – lentäjän poika, Suomi, Saksa, Tanska, Irlanti 2008

Kevät 2009
Andrew Stanton: WALL-E, Yhdysvallat 2008
Lyhytkomedioita Yhdysvalloista vuosilta 1922-35
Gabor Csubo: Silta salaiseen maahan, Yhdysvallat 2007
Chen Kaige: Poika ja viulu, Kiina/Etelä-Korea 2002
Kaisa Rastimo: Myrsky, Suomi 2008

Syksy 2008
Brad Bird – Jan Pinkava: Rottatouille, Yhdysvallat 2007
Lyhytkomedioita Yhdysvalloista vuosilta 1910-30
Luc Jacquet: Tyttö ja kettu, Ranska 2007
Somaratne Dissanayake: Päivä kuninkaana, Sri Lanka 2007
Mari Rantasila: Risto Räppääjä, Suomi 2008

Kevät 2008
Pekka Lehtosaari: Röllin sydän, Suomi 2007
Heiki Ernits – Janno Poldma: Keksijäkylän Lotta, Eesti/Latvia 2006
Charles Chaplin: Kultakuume, Yhdysvallat 1925
Gary Winick: Lotta ystäväni, Yhdysvallat 2006
Luc Besson: Arthur ja Minimoit, Ranska 2006

Syksy 2007
Raimo O. Niemi: Suden arvoitus, Suomi 2006
Hayao Miyazaki: Kikin lähettipalvelu, Japani 1989
Charles Chaplin: Chaplinin poika, Yhdysvallat 1921
Elokuva Oulun kansainvälisen lastenelokuvafestivaalin ohjelmistosta
Clyde Geronimi, Wilfred Jackson ja Hamilton Luske: Kaunotar ja kulkuri, Yhdysvallat 1955

Kevät 2007
Hayao Miyazaki: Naapurini Totoro, Japani 1988
Michel Ocelot: Kirikou ja viidakon eläimet, Ranska 2005
Tim Burton – Mike Johnson: Corpse Bride, Iso-Britannia 2005
Johanna Vuoksenmaa: Onni Von Sopanen, Suomi2006
Nick Park – Steve Box: Wallace ja Gormit: Kanin kirous, Yhdysvallat 2005
Kirk Jones: Nanny McPhee, Yhdysvallat, Iso-Britannia, Ranska 2005

Syksy 2006
Danny Boyle: Millions, Iso-Britannia, 2004
Luc Jacquet: Pingviinien matka, Ranska 2005
Saara Cantell: Unna ja Nuuk, Suomi 2006
Charles Sturridge: Lassie, Iso-Britannia 2005
Tim Burton: Jali ja Suklaatehdas, Yhdysvallat 2005

Kevät 2006
Marc Forster: Finding Neverland, Yhdysvallat 2004
Kaija Juurikkala: Valo, Suomi 2005
Jacques-Remy Girerd: Sammakoiden ennustus, Ranska 2003
Ella Lemhagen: Vaihtolippu, Ruotsi 2003
Ángel de la Cruz – Manolo Gómex: Furi ja maaginen metsä, Espanja 2001
Hayao Miyazaki: Liikkuva linna, Japani 2005

Syksy 2005
Eddie Thomas Petersen: Tsatsiki 2 – Ikuisesti ystäviä, Ruotsi 2002
Aaron Blaise – Robert Walker: Karhuveljeni Koda, Yhdysvallat 2003
Liisa Helminen: Pelikaanimies, Suomi 2005
Ingela Magner: Emma ja Daniel – Kohtaaminen, Ruotsi 2003
Hans Fabian Wullenweber: Kiipelijätyttö, Tanska 2002
Hiroyuki Morita: Kissojen valtakunta, Japani 2004
Michel Ocelot: Kirikou ja paha noita, Ranska 1998

Kevät 2005
Klaus Härö: Näkymätön Elina, Suomi 2002
Manne Lindwall: Leijonankesyttäjä, Ruotsi 2003
Ella Lamhagen: Tsatsiki, mutsi ja poliisi, Ruotsi 1999
Hayao Miyazaki: Henkien kätkemä, Japani 2001
Niki Caro: Valasratsastaja, Uusi-Seelanti 2002
P.J. Hogan: Peter Pan, Yhdysvallat 2003