Art goes Afterwork: ALBUMIKLUBI
Kahvila-ravintola Valveen Paljetti
16.02.2024 16:30 - 18:00
Albumiklubissa musiikkiharrastajat soittavat helmiä levykokoelmistaan. Jokaisella kerralla keskitytään klubin vieraan valitsemaan albumiin, joka kuunnellaan yhdessä alusta loppuun. Vieras kertoo suhteestaan albumiin ja mahdollisesti myös sen vaikutuksesta omaan tekemiseen. Hän voi myös kartoittaa albumin ja artistin taustoja sekä yhteyttä laajempiin musiikillisiin konteksteihin.
Albumiklubi pyrkii lisäämään musiikin yhteisöllistä ja sosiaalista kokemista ja luo puitteet, jossa voidaan rennosti keskustella musiikista, luovuudesta ja muista musiikkiin liittyvistä ilmiöistä. Lisäksi klubi haluaa nostaa keskiöön albumikokonaisuuden merkityksen taidemuotona.
Valveen Albumiklubia isännöivät Sami Sankilampi ja Ari-Matti Lappalainen.
Helmikuun klubin vieraana on Oulussa asuva lauluntekijä ja kuvataiteilija Ville Vuorenmaa. Vuorenmaa on soittanut Sur-rur -yhtyeessä sen perustamisesta (1996) lähtien. Sur-rurin yhdeksäs albumi, vuosina 2006-2021 äänitetyistä biiseistä koottu Matonkuteet, julkaistiin keväällä 2023. Vuorenmaa on tehnyt Jarno Alhon kanssa kolme levyä nimellä Pelkkä Väliviiva. Niistä viimeisin, Aina jossakin välissä, julkaistiin 2021. Kuvataitelijana Vuorenmaan viimeisin oma näyttely Oulussa oli albumiteemaan sopiva, "Levynkeräilijän tunnustuksia ja muita teoksia", joka nähtiin Galleria 5:ssä pari vuotta sitten.
Levynä vuorossa: Syd Barrett – Madcap Laughs.
Tapahtumaan on vapaa pääsy! Kahvila Valveen Paljetissa on myös afterwork-tarjouksia.
Albumiklubi is an event during which a music album is listened to collectively. Each time a guest will introduce the album and talk about their connection to it. Albumiklubi is a forum where everyone is welcome to spend time listening to and talking about music. Free entry!