Minun Mereni -elokuvan ilmaisnäytökset Pelasta Perämeri -päivänä

Torstaina 28.8.2025 Kulttuuritalo Valveen elokuvateatteri Studio esittää kaksi ilmaisnäytöstä Minun Mereni -elokuvasta, klo 16:30 sekä 17:30. Elokuva on osa Itämeripäivää, jota Oulussa vietetään Pelasta Perämeri -päivän merkeissä.

Tiesitkö että Valveen seinässä tänäkin päivänä sijaitsevassa vaakunassa erikoista on se, että siinä lohi ui ylävirtaan, kun taas virallisessa Oulun vaakunassa se ui alavirtaan? Kuva: Juha Hämäläinen

Ari Heinilän vuonna 2024 julkaistun elokuvan tarkoituksena on tuoda esiin ihmisen ja meren välistä suhdetta, sekä herättää katsoja meren kärsimykseen. Elokuvaa esitetään osana Itämeripäivää, joka on kansallinen jokavuotinen juhlapäivä meren kunniaksi. Oulussa Itämeripäivänä juhlistetaan Perämerta Pelasta Perämeri -päivän tapahtumassa. Tapahtuma järjestetään 28.8.2025 Oulun Kuusisaaressa ja sen yhteydessä esitetään kaksi ilmaisnäytöstä Minun Mereni -elokuvasta klo 16.30 sekä klo 17.30 Kulttuuritalo Valveen Elokuvateatteri Studiossa. Elokuva kestää 44 minuuttia.

Minun Mereni

Itämeren ja ihmisen rinnakkaiselo on ollut myrskyisää. Meri on ollut suurten tragedioiden näyttämö, mutta myös voimaannuttava ja riemastuttava elämys sille, joka osaa elää sen kanssa rinnan, kunnioittaen ja sovussa. Meri on myös antanut elantoa. Mutta Ihminen on myös kohdellut kaltoin merta, käyttänyt sitä kaatopaikkana, riistänyt ja hyödyntänyt kohtuuttomasti meriluontoa ja horjuttanut sen herkkää ekosysteemiä.

Runollinen, Ari Heinilän elokuva on meren ja ihmisen vuoropuhelu, jossa meri on pääosassa ja ihminen sivuosassa. Se vie seikkailuihin niin veden alle, syvyyksiin kuin saariston sokkeloihin ja vauhtiin tuulten viemänä, aaltojen kuljettamana erilaisten meri-ihmisten vanavedessä. Meren käyttäjä törmää myös kääntöpuoleen, kaltoin kohdeltuun ystävään.

Minun mereni voi olla myös sinun meresi!

Katso Minun mereni -elokuvan traileri osoitteesta Youtube.com (linkki aukeaa uuteen välilehteen).